İş Makinesi Operatörlük Belgesi

2918 sayılı Trafik Kanununa göre G sınıfı ehliyet alabilmek için en az 18 yaşını bitirip 19’dan gün almak gerekmektedir.

Şu andaki yönetmeliğe göre en az ilkokul diploması sahibi olmak gerekli.

G sürücü belgesi iş makinesi operatörlük belgesi olanların Taşıt Trafiğine açık olan yollarda İş Makinesi kullanabilmek için almaları zorunlu ehliyettir.Operatörlük belgesi olmayanlara verilmemekte olup Operatör ehliyeti belgesi olanlar her hangi bir sınava tabi tutulmadan sürücü belgeleri varsa eğer .Yeni yapılan düzenlemeyle Sürücü Kursuna Kayıt yaptırıp G sınıfı sürücü sertifikası aldıktan sonra Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şubelerine

İşmakinesi Operatörlük belgesi iş sahalarında kullanılan forklift,kazıyıcı yükleyici,vinç vs. gibi araçlar için alınması zorunlu belgedir.

İş Makinesi Operatörlük belgesi almak için adaylar Motordan teorik sınava ve Alacakları Operatörlük belgesi araç cinsine göre uygulama sınavına tabi tutulurlar.

NOT: İş Makineleri operatörlük belgesi için ( forklift belgesi,vinç belgesi,kazıcı yükleyici kepçe ehliyeti belgesi) başvurularınızda ÖNEMLE üzerinde durmanız gereken, başvuru yaptığınız kurum veya kişilerin

( bireyesel kişilere kanmayın ) Operatörlük Belgesi vermeye yetkilerinin olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Peki bu kontrolü nasıl yapacaksınız aşağıdaki linkte kurs ruhsatımız bulunmaktadır onu inceleyin Öğretime Başlama İzni Verilen Proğramalar kısmında İş Makineleri yazıyorsa o kursun yetkili olduğunu anlarsınız.Aracılara aldanmayın yetkili olmayan kurumlara mağdur olmamak için kayıt yaptırmayın..

Leave a Comment